Andrius Švarplys: Istoriniai rinkimai

Po antrojo turo galima tvirtai konstatuoti: žmonės ne šiaip nori permainų, o tokių permainų, nuo kurių kuo toliau būtų socdemai, liberalai ir konservatoriai.

Nėra jokio kito paaiškinimo: čia ne elektorato atėjimo-neatėjimo problema, ne apylinkių dažnesnio lankymo – nelankymo klausimas, ne kampanijos, ne reklamos, ne elektorato perėmimo ir ne joks kitas aspektas. Visa tai yra savi-apgaulės retorika. Vilkaviškio apygarda yra labai simbolinė, bušido smūgiu nuspiriamas vienos iš ilgametės neva Tradicinės partijos pirmininkas (po ko jis turėtų bėgti slėptis po spalio lapais).

Žmonės masiškai balsuoja už niekam nežinomus žmones prieš labai žinomus, taip sakant, ilgamečius sisteminius politikus, kas jau tampa negatyvumo bruožu.

Partinis sąrašas, taip vadinama daugiamandatė sistema, tampa gelbėjimosi šiaudų šioms partijoms. Ji leidžia sukrapštyti konservatoriams apie 30 vietų Seime. Jeigu būtų tik „viens-prieš vieną“ balsavimas už asmenį, rezultatai būtų dar prastesni „tradicinėms“ partijoms. Jie būtų prastesni ir tiesiog didesnio aktyvumo atveju.

Turime istorinius rinkimus. Pirmą kartą taip vadinami „protesto balsai“ dabar ne šiaip paremia iš nevilties kažkokią partijėlę, o suteikia aiškią daugumą. Tik dar ne absoliučią daugumą. Yra masinis balsavimas prieš lietuvišką establishmentą.

Žlunga „tradicinių“ ir netradicinių partijų skirtis. Nei konservatoriai, nei socialdemokratai jau nėra Sąjūdžio ir eks-komunistų atitikmenys. (Eligijus Masiulis aiškiai parodė kokia yra liberalizmo esmė Lietuvoje). Visos šios trys partijos tapo valdžios partijomis. Jos aiškiai yra suinteresuotos susiklosčiusios konjunktūros Lietuvoje sąlygomis, kurios išskirtinai palankios stambiam verslui ir visiškai nurašo elementriausią socialinį teisingumą, skaidrumą, atvirumą piliečiams. Emigracija ir dirbtinai aukštos kainos visoms joms yra norma. Už laisvos rinkos postulato susiformavęs galingųjų dominavimas silpnesnių sąskaita, įvilktas į formalios demokratijos rūbą. Štai prieš šitą sistemą ir yra nukreiptas šiandienos balsavimas. Ne tik kaimas, ne tik lūzeriai, ne tik prasigėrę (kas buvo nuolat kartojama), bet ir miestas. Dar kartą: visiškai nežinomi žmonės laimi mieste prieš solidžius politikus.

Nėra jokių abejonių, kad neoliberalistinis establishmentas naudos tuos pačius burtažodžius, kaip ir kitose Europos šalyse. „Nacionalsocializmas“ yra naujasis viešos retorikos-puolimo dugnas. Konjunktūra gins savo pozicijas nesirinkdama priemonių. Net po to, kai jų interesai nususino šalį, pavertė mažiausių algų ir pensijų šalimi, įtvirtino atskirtį. Užtat labai kliūva valstybės didesnis vaidmuo bent pamėginti sureguliuoti nebaudžiamą kapitalo siautėjimą, pasislėpusį už šventos laisvos rinkos.

Lietuva su antrojo turo rezultatais pasislinko ir įsijungė į europines ar net pasaulines (be jokios pompastikos) tendencijas. Ilgainiui reikės perrašyti įprastas politologines sąvokas. Nors būtent jomis bus bandoma stabdyti šį „sukilimą“ prieš neoliberalistinę politiką. Arsenalas jau žinomas: populistai, marginalai, valdžios siekimas (Prezidento postas), Rusijos korta, protesto balsai, nepatenkintieji viskuo, tvirtos rankos šalininkai, laukiantys Pono, Gelbėtojo ir t.t….

Taigi, valstiečiams-žaliesiems yra suteiktas milžiniškas pasitikėjimo kreditas, tik ar jis bus išnaudotas? R.Karbauskis dabar turi unikalią galimybę šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje pradėti telkti Lietuvą. Dvi galimybės: užsižaisti valdžios reikaluose arba inicijuoti kuo visuotinesnį telkimąsi – pilietinės visuomenės atgaivinimą.

P.S. E.Jakilaičio studijoje jau prasidėjo maitvanagių puolimas pagal R.Valatkos mokyklos tradicijas.

 

4 komentarų

 1. Skaitant ir žiūrint valdžios ir ‘laisvai nepriklausomus“ TV kanalus ,nesunkiai galima konstatuoti ,kad jau tos kapeikoliubovų vadovaujamos „tradicinės partijos“ nesiruošia taip lengvai užgrobtos valdžios ir privelegijjų prarasti! Joms jau turavoja ir „vargo prezidentas“ Adamkus! Kažkuo tai primena Prezidento Pakso darbo pradžią. Tikiuosi, kad Ramūnas iš kitokio molio drėbtas ir su Sauliaus pagalba, nesileis šitų amoralų sunaikinami…

 2. Bent kiek pazangesne minti visada stengiasi blokuoti tie, kurie neistengia suprasti, kad pazanga vyksta , nepriklausomai nuo ju galimybiu ir noru.Tik asmenybes palengvina ejima pirmyn,sutelkia protus ir sirdis tu, kurie savo Tevyne mato ne tik savo namo kiema.Kada paluzta musu pasitikejima pelniusieji?Iki siol kitos priezasties nebuvo-pinigai.Pinigai.Dieve, davei visko isskyrusGANA.Interesai, interesai…O galinej stotelej pinigai…Kodel neduota pasirinkimo kely suprasti, kad esi labai laikinas ir tavo sukurta tokiu savo tautos nuskurdinimu paremta gerove vaikams ir vaikaiciams, tu paciu vaikaiciu gal bus prakeikta.Ta kuris atima is vargso 5 eurus baisiai visi smerkiam, o kai is kiekvieno burnos isplesiamas paskutinis kasnis milijardu pavidalu, visai nieko.Ir niekas ju vagimis, pakeles plesikais nevadina-sugalvotas imantrus zodis- korupcija.Gerb.Karbauski, jei Tu esi tas kokiu tave matome siandien, laikykis is paskutiniuju.Jums reikes kovoti ne tik su skurdu ir juodziausia tamsybe, bet labiausiai su puolimu is uz kiekvieno kampo del prarastu galimybiu nebaudziamiems vogti ir visiems rodyti spyga.Tie , kurie jus pasirinko bus su jumis tol, kol ju nenuvilsite uzmerkdami akis pries netiesa.

 3. Atemus įvairiais būdais gamybos priemones ir žeme kur tas priemones galima panaudoti-kolūkių pirmininku užgrobimas buvusiu kolūkių žemių ir padargu(čia ne Landzbergis kaltas) o buvusieji pirmininkai ir jų vaikai- VALSTIETIS. Tad ar gali baudžiauninkai rinkti šaukli jų laisvės, o ne vergovės. Negali.Vergove visada saldesne uz sunkiai už kovojama laisve-vergams.

 4. Pakartoju tai ką parašiau veidaknygėje:
  Taiklūs vertinimai. Tik ar užteks jėgų ir vienybės, kad atlaikytų tokių politinių maitvanagių pasipriešinimą?
  LŽVP kalba apie vertybes, apie visos Lietuvos ir Tautos problemas, o maitvanagiai kabinėja etiketes – kairė, dešinė, centras…
  Jakilaičio sukviestieji įsisiautėjusio kapitalo ramsčiai siekia, kad naujoji dauguma „susiteptų“ vykdomąja valdžia ir taip būtų įtraukti į kovą už galias, o ne už esminius principus.
  Tik šie ponai prieštarauja patys sau – stambaus kapitalo akcininkai retai tepasi rankas vadyba, jie pasisamdo profesionalius tijūnus, kuriuos kontroliuoja, kad sausai išmelžtų kitus samdinius, o patys tik skaičiuoja gautą pelną. Atėjo laikas, kad Seimas, kaip tautos atstovybė, pradėtų kontroliuoti visos Valstybės, bei jos Suvereno kiekvieno nario reikalų tvarkymą. Tada tas suverenas nebe skurs, nebe bus laikomas „darbo jėga“, kuri prilyginta arklio jėgai, o taps svarbiausiu investuotoju, nes į Lietuvą investuoja ne pinigus, bet savo negrįžtamai aukojamą sveikatą, laiką ir gyvenimą, beje už skatikus. Štai kodėl, kaip nuvarytas arklys, suverenas balsuoja kojomis ir save investuoja užsienio valstybėse – nori pagyventi bent kaip visi europiečiai.
  Iš čia ir atsakymas, kokia turi būti mokesčių sistema – visi investuotojai, ir tie kurie investuoja kapitalą, ir tie kurie investuoja savo vadybos žinias bei kūrybos galias, ir tie kurie investuoja save į galutinį produktą turi dalyvauti lygiomis teisėmis ekvivalentiniuose mainuose. Tik tada mokesčiai iš baudos už sėkmę ar profesiją virs investicija į bendrą reikalą ir į ateitį, tikro patriotizmo, pilietiškumo ir tautiškumo išraiška, o mokesčių vengimas bus laikomas išdavyste. Tik tada kiekvienas jausis tikras Lietuvos šeimininkas, o ne arklys, kurį nuvarytą nušauna…
  Įdomiausia yra tai, kad „sisteminių“ partijų atstovai, padėkoję Lietuvos piliečiams už pasitikėjimą, kalba tik apie savo galias bei nuosavus „principus“ ir nenori pradėti tartis dėl bendrų piliečių ir valstybės problemų. Šios partijos atsisako net kalbėtis dėl bendrų viešų reikalų, joms svarbūs tik jų ir jas finansuojančiųjų šešėliniai reikalai. Pasipriešinimas yra ir bus milžiniškas.
  Lietuva neturi teisės pralaimėti šioje viešųjų ir privačių interesų kovoje. Su Sąjūdžiu nugalėjome išorinį okupantą, dabar atėjo laikas nugalėti ir vidinį okupantą, nors tai yra žymiai sunkiau – jis slepiasi tarp mūsų, kaip tie „žalieji žmogeliukai“… Jo vardas – politinė korupcija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *