Aušra Maldeikienė. Po mūsų nors ir tvanas: R. Budbergytė pristatė 2017 m. biudžetą

Šiandien Seimo Biudžeto ir finansų komitete pristatydama 2017 metų biudžetą l.e. finansų ministrės pareigas Rasa Budbergytė labai logiškai išskyrė du rimčiausius šio valstybės  finansų plano uždavinius: pirma, socialinės atskirties mažinimas; antra, valstybės gynimo išlaidų didinimas. Plėtodama pirmojo tikslo priemones, ji akcentavo neapmokestinamojo pajamų didinimo (NPD) iki 320 eurų dirbantiems žmonėms didinimą bei naująją to NPD apskaičiavimo tvarką, pabrėždama, kad siūlomi pasikeitimai esą „motyvuoja dirbti ir užsidirbti“.

Vis dėlto, paklausus, ar siūloma tvarka derinta su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir ar numatyti pokyčiai paramos šeimai, vaikų maitinimo, socialinio būsto įstatymuose, kurie mažesnes pajamas gaunančioms ar daugiau vaikų auginančioms šeimoms suteiktų galimybę ne deklaratyviai, bet realiai pasinaudoti šiomis numatomomis papildomomis galimybėms, atsakymo nesulaukiau. Dar daugiau, ministrė ironiškai patarė klausti tų, kam priklauso tai žinoti, šiuo atveju, kaip supratau, Socialinės apsaugos ir darbo ministrės.

Įvertiname faktus. Pakeitus NPD ribą bei jo skaičiavimo tvarką, minimalias ar kuklesnes pajamas gaunančios šeimos tikrai šiek tiek praturtėtų. Pačios ministerijos skaičiavimais, minimalias pajamas gaunantis Lietuvos gyventojas per mėnesį gali tikėtis apytikriai 18 eurų daugiau, kai šeimoje auga vienas vaikas, šeimos pajamos gali padidėti apie 24 eurus, o jei vienas žmogus augina du vaikus – pajamos padidėtų apytikriai 37 eurais. Dabar nesvarstykime, daug tai ar mažai; pažiūrėkime, ar tikrai ir neišvengiamai toks pokytis pagerins šeimos, kuriai žadama pagelbėti, gyvenimą.

Jeigu tokios dirbančios šeimos pajamos dėl dar kartą didinamo NPD išaugs, tai niekas negali užtikrinti, kad neatsitiks taip, jog realiai šios šeimos gerokai daugiau praras, nei gaus. Kodėl? Jeigu jų pajamos perkops kituose piniginiuose ir nemonetariniuose (tarkime, nemokamas maitinimas mokykloje ar socialinis būstas) paramos įstatymuose nustatytas ribas, tai šeimos praras nemokamą maitinimą arba bus pareikalauta, jog jos išsikeltų iš turimo socialinio būsto. Faktiškai gavę kelias dešimtis eurų, tos šeimos gali prarasti dešimtis ar net šimtus eurų. Beje, dėl pastaruoju metu jau padidinto NPD grasinimai iškeldinti iš socialinio būsto, netektos išmokos tampa masiniu reiškiniu, prislegiančiu būtent dirbančias, o ne iš socialinių išmokų gyvenančias šeimas.

Biudžeto ir finansų komiteto metu buvo visiškai akivaizdu, kad ministrė, beje, atstovaujanti socialdemokratų (sic!) partiją, ne tik nemato čia problemos, bet net padoriai nesuvokia, apie ką kalbama ir kokios panašių veiksmų pasekmės. Tik kam tada kalbėti apie tai, jog šitas biudžetas mažins atskirtį?

Antra vertus, valstybėje, kur pajamų ir galimybių nelygybė (atskirtis tik pasekmė) tapo pačia didžiausia problema, ėdančia šalies ekonomikos ateitį, vėl ir vėl raižyti ekonomiką it skiautinių apdangą, mažų mažiausia neatsakinga.  Tai, jog biudžeto rengėjai, anapus finansinio stabilumo nesugeba įžvelgti realaus sektoriaus netolygios plėtros keliamų grėsmių, reiškia vieną: ekonomikos disbalansai, nepaisant ekonomikos augimo, ir politinis nestabilumas toliau didės. Tai, jog kabinetas šių procesų net nemato, politinį nestabilumą tik didina.

Kalbant paprasčiau, nesubalansuotas, socialiai pažeidžiamas biudžetas dar kartą signalizuoja žmonėms: jūs nereikalingi šitai šaliai, emigruokit. Skamba žiauriai? Ne, tiesiog realiai.

Pagal www.maldeikiene.lt

2 komentarų

  1. Kodėl ji tyli dėl Deimantės ?

  2. Mes reikalingi valstybei,tiksliau mūsų uždirbti,bet nuskaičiuojami pinigai reikalingi valstybei,kad ji išmokėtų pensijas ir pašalpas nedirbantiems.Tik tiek mes ir reikalingi…O tuo tarpu valdžios viršūnėlės ramia sąžine sau išsimoka keturiskart(ne,gal daugiaukart)didesnes algas už mūsų.Ir ar jie daugiau dirba,daugiau naudos teikia valstybei nei,tarkim,mokytoja ar policininkas,ar gydytojas? Drįsčiau teigti,kad yra atvirkščiai.Kol posėdžiuose vieni kitų pusėn laido kritikos akmenis,mes,paprasti,mokesčių nustekenti jų tautiečiai,skiepijam vertybes jaunajai kartai,ginam piliečius nuo nusikaltėlių,gelbstim gyvybes ir panašiai.Negi taip ir toliau risis valstybė į pakalnę? Ir kiek dar kęsim šitą socialinę neteisybę,visą šitą pažeminimą,gaudami už dorai atliktą darbą grašius? Ar ne metas būtų apsupti Seimą ir neišleisti mūsų rinktinių išeiti tol,kol neperrašys įstatymų,kurie taip nuskurdino žmones,kad jau nėra kur.Gėda kam pasakyti,kiek uždirbam.Visa Europa gūžčioja pečiais.Gėda turėtų būti jums,valdantieji,dėl tokio milžiniško paprastų žmonių ir jūsų pragyvenimo lygio skirtumo,dėl vargšų pensininkų,kuriuos tik maltiečių sriuba jau begelbsti nuo bado(sakydama,,valdantieji“,autorės omeny neturėjau anei kokio kito konkretaus asmens).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *