Darius Kuolys: Ar bus lygūs Seimo rinkimai?

Ar bus lygūs Seimo rinkimai?

Vakar dalyvavau Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdyje. Pirmininkas Zenonas Vaigauskas ir pasisakyti leido – ačiū. Išdėsčiau nuomonę, kad VRK parengta LRT radijo ir televizijos laidų, skirtų Seimo rinkimams, rengimo tvarka prasilenkia su Konstitucija. Su joje įtvirtintu lygių rinkimų principu.

Šiam principui prieštarauja tvarkos projekte ir Seimo rinkimų įstatyme numatyta galimybė partijoms susitarti su kuo debatuoti, o kokių debatų išvengti. Tokia galimybė suvaržo piliečių teisę gauti kuo išsamesnę informaciją. Priminiau, kad anksčiau su negausiomis partijomis TV laidose yra debatavę ir prezidentas Algirdas Brazauskas, ir premjeras Gediminas Vagnorius. Buvo komisijos narių, kurie sutiko, kad išankstiniai partijų susitarimai nedera su konstituciniu lygių rinkimų principu. Bet, pasak jų, „toks įstatymas“.

O Zenonas Vaigauskas atsakė, kad lygių galimybių rinkimuose užtikrinti neįmanoma, kad čia – kaip šeimoje – reikia susitarti, kad jam rūpi, ar bus įdomios LRT laidos.

Taip pat suabejojau, ar turėtų LRT su VRK nustatyti, kad radijo rinkiminės laidos privalo būti rengiamos Biržų pilyje, Šalčininkų kultūros centre, Panevėžio, Klaipėdos ir Šiaulių viešosiose bibliotekose. Kodėl ne Telšių teatre, Šakių gimnazijoje ar Ukmergės turguje?

VRK šiandien patvirtino laidų rengimo tvarką, ignoruojančią lygių rinkimų principą. Tačiau partijos, kurios gerbia Konstituciją ir piliečius, gali atsisakyti VRK siūlomų išankstinių „šeimos“ susitarimų – ir garbingai traukti burtus, kam su kuo diskutuoti. Ar ne, Mečy Laurinkau, Juozai Bernatoni, Remigijau Šimašiau, Nagli Puteiki, Tadai Langaiti, Andriau Navickai, Renata Cytacka, Gintautai Paluckai, Mykolai Majauskai, Povilai Urbšy, Vytautai Bakai?

Taip pat Lietuvos Sąrašui lieka galimybė atlikti dar vieną tyrimą veikiant – antrąkart kreiptis į Vyriausiąjį administracinį teismą ir paklausti, ar VRK patvirtinta LRT laidų tvarka ir Seimo rinkimų įstatymo atitinkamas straipsnis neprieštarauja Konstitucijoje apibrėžtam lygių ir visuotinių rinkimų principui.

VRK patvirtintos LRT radijos ir televizijos rinkimų laidų rengimo taisyklės

2016 rugpjūčio 18 d. pakelbta veidaknygėje.

Vienas komentaras

  1. Tas susėdimas tarp savų ir diskutavimas iki rinkimų iš anksto parodo, kas turėtų būti (ir visad būdavo) po rinkimų: tos pačios partijos ir vėl susės prie apskrito valdžios stalo, tik kitaip susidėlios kėdes. Jei kuri gavo daugiau balsų, tai ji formuos valdančiąją koaliciją, kvies kitas, bet ir vėl visos tos pačios dėl visko susitars ir viską išsidalins. O jau būtų laikas didesniems pokyčiams. Ilgokai stambaus verslo naudai veikusios partijos neįsileido į seimą naujų politikų. Netgi „pamiršo“, kad kiti taip pat turi teisę ateiti į pollitiką… Tad palaikau politikos naujokus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *