Darius Kuolys: Kaip vilniečiams valdyti Vilnių?

Šią savaitę Šiauliuose kalbėjomės su naujuoju miesto meru Artūru Visocku, visuomenininku, laimėjusiu savivaldos rinkimus. Klausiausi jo ir stebėjausi, kodėl nacionalinei Lietuvos žiniasklaidai nerūpi, ką veikia ir galvoja, kokias idėjas mėgina įgyvendinti visuomenės pasitikėjimo sulaukę nauji nepartiniai miestų vadovai. Jų patirtys tikrai galėtų būti įdomios, svarbios ne tik jų miestų žmonėms.

Kalbėjomės apie miestiečių apklausas: gal Vilnius galėtų iš Šiaulių pasimokyti?

Prieš metus su koalicijos partneriais rengdami Vilniaus koalicijos programą Lietuvos Sąrašo vardu pasiūlėme įrašyti štai tokį įsipareigojimą:

„Išplėtoti savivaldą ir užtikrinti vilniečių dalyvavimą miesto valdyme: […] Bendruomenes ir visuomenę įtraukti į sprendimų priėmimo procesą, užtikrinti, kad visa informacija apie miesto vykdomus ir numatomus projektus bei svarbiausius sprendimus būtų viešai prieinama, laiku pateikta ir išsami, parengti ir įdiegti viešųjų konsultacijų ir miestiečių apklausų tvarką, atnaujinti ir suteikti realių galių prie Vilniaus tarybos veikiančioms visuomeninėms komisijoms.“

Koalicijos partneriai tokiam įsipareigojimui pritarė. Svetainėje www.vilnius.lt viešos informacijos tapo daugiau. Vilniečių visuomeninės komisijos, Lietuvos Sąrašo iniciatyva, jau atnaujintos, joms suteikta daugiau galių. Metas Vilniui įsidiegti ir miestiečių apklausų bei viešųjų konsultacijų tvarką. Sąžiningą ir patikimą tvarką, kad politikai ir administracija miestiečių nuomone nemanipuliuotų.

Ar nebūtų reikalinga atsiklausti vilniečių nuomonės šiandien sostinės politikų ir administratorių svarstomais klausimais:

– ar verta iš dalies privatizuoti miesto viešąjį transportą, įsileidžiant privatų vežėją?
– ar dera Vilniuje žymiai sumažinti žemės mokestį?

Būtų gerai, jei vilniečiai, išklausę argumentus „už“ ir „prieš“, išsakytų savo nuomonę dėl tokių sprendimų.

***

Prieškario nuotraukoje: Šiaulių jaunieji miestiečiai Chaimo Frenkelio vilos kieme – laisvi, bendruomeniški, savimi pasitikintys…

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *