Dėmesio verta. Daina Vilytė apie viešųjų pirkimų paslaptis

Primename žurnale „Veidas“ paskelbtą pokalbį su Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadove Diana Vilyte.

„– Ne kartą sakiau – nereikia per viešuosius pirkimus pirkti Violetos Urmanos. Atvažiuoja kon­certuoti tokio lygio menininkai, o jiems pakišinėja pasirašyti viešųjų pirkimų pažymas apie paslaugų pirkimą iš vieno šaltinio – būtina stabdyti tokį absurdą. Reikia sveiko proto, nes yra sričių, reikalaujančių išimties. Jei atvažiuoja Urmana, nežeminkime nei jos, nei savęs, da­rydami imitacinius pirkimus. O kai yra tiekėjų pasiūla, pavyzdžiui, automobilių rinka su plačiu pasirinkimu, neturėtų būti subalansuotas vienam tiekėjui – tegu vyksta tikra konkurencija.Bet blogiausia, kad viešieji pirkimai vyksta, iki juos paskelbiant: susitariama, o techninės specifikacijos ir kvalifikaciniai reikalavimai atnešami atmintukuose ar surašyti popieriuje, tad tik perrašomi pritaikant vienam konkurso dalyviui.

Arba karteliniai susitarimai: pirkime pa­reiškia norą dalyvauti trys ar penkios organizacijos; vieno kaina maža, kito dar mažesnė, bet jie susitaria, kad laimėjęs atsisako projekto, tada atsisako antras ir laimėtoju tampa pasiūlęs didžiausią kainą. Jei į tokią schemą įsimaišo koks nedalyvavęs tokiame sandoryje, prasideda skundimai, teismų procesai, viskas užsitęsia.

Žaidžiami visokie primityvūs žaidimai: susitariama su vienu tiekėju ar rangovu ir įrašomi jam tinkantys kvalifikaciniai reikalavimai arba, pavyzdžiui, perkant mokymo paslaugas ap­klau­siama kokia drabužių valykla. Štai Lazdijų ra­jono savivaldybės biblioteka iš su tos pačios sa­vivaldybės meru susijusios įstaigos „Dzūkų ži­nios“ nusipirko televizorių, nors „Dzūkų ži­nios“ nėra televizoriais prekiaujanti įmonė, o kaina vidutinę rinkos viršijo per tūkstantį eurų. Juokingas, bet labai gerai situaciją iliustruojantis pavyzdys, ypač mažos vertės pirkimuose.

O didžiuosiuose projektuose iškeliami ypač aukšti kvalifikaciniai reikalavimai, todėl dalyvauja tik didžiosios interesų grupės, kitų neįsileidžiama. Nors jei pirkimas būtų skaldomas, taip galėtų ateiti ir mažesni rangovai.“

Skaitykite visą pokalbį:  „Diana Vilytė – apie viešas viešųjų pirkimų paslaptis“.

K. Vanago nuotrauka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *