Gintaras Binkauskas. Neadekvatus darbo užmokestis. Ar tikrai Lietuvos verslas „čia nei prie ko“?

Dalijamės ekonomisto, Vilniaus universiteto Finansų ir ekonomikos direkcijos vadovo G. Binkausko publikacija, paskelbta www.delfi.lt ir keliančia aktualų klausimą – kodėl augant Lietuvoje sukuriamam BVP, darbo užmokestis nedidėja:

Dar kovą EBPO paskelbtose išvadose akcentuojama, kad pajamų nelygybė ir skurdo lygis Lietuvoje yra aukšti, pasitenkinimas darbu ir gyvenimo sąlygomis yra žemas, o socialinės paramos efektyvumas nėra pakankamas, kad sumažintų skurdo lygį.

Kaip pasekmė – didžiulė emigracija, darbo jėgos trūkumas ir liūdnos perspektyvos ateičiai.
Netolygumai šalių išsivystyme, darbo našume, kapitalo sukaupime ir dar daugelis kitų objektyvių skirtumų gali paaiškinti, kodėl esant laisvam darbo jėgos judėjimui darbo jėga juda ten, kur ji geriau apmokama, kur su ja yra skaitomasi ne tik tuomet, kai atnešamas pareiškimas išeiti iš darbo, bet jau nuo pirmų darbo dienų, kur socialinė politika gali garantuoti orią senatvės pensiją.

Tai nejaugi, kaip pas mus jau įprasta dėl viso to – „…kalta tik valdžia ir tik politikai…“, o lietuviškas Verslas čia nei prie ko? Atrodytų net mintis dėl emigracijos, skurdo kaltinti dar ir verslą – šventvagiška. Juk verslas kuria darbo vietas, uždirba visas ar beveik visas biudžeto pajamas, kuria pridėtinę vertę ir didina bendrąjį vidaus produktą (BVP). Štai čia ir galima būtų stabtelėti ir apsižvalgyti.

Skaitykite visą publikaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *