Jekaterina Lavrinec: Vilnius turi branginti skirtingus gyvenimo stilius

Lavrinec – profesionali urbanistė, universiteto dėstytoja, medinio ir žaliojo Vilniaus saugotoja, Šnipiškių bendruomenės kūrėja.

Kokia, Jūsų manymu, yra medinių Šnipiškų vertė?

Šnipiškėse matome išlikusią medinę architektūrą, kuri sukuria kaimo mieste įspūdį. Ši žmogiško mastelio architektūra ir traukia mus į Šnipiškes: vilniečiams tiesiog patinka čia būti ir leisti laiką su šeimomis ir draugais.

Šnipiškes atranda ir užsieniečiai. Neseniai iš Kinijos atvykę architektai buvo sužavėti, kad tokios istorinės salos mieste dar įmanomos. Mane ir mano kolegas jie pakvietė į Kinijos urbanistikos ir architektūros bienalę pristatyti Šnipiškes. Valstybėse, kuriose greitai auga gyventojų skaičius, pradedama mąstyti, kaip išsaugoti istorines salas. Būtent sostinės ir turi būti įvairios, nevienalytės, sudarytos iš skirtingų gyvenimo stilių.

Ką veikia Šnipiškių bendruomenė?

Pastaruoju metu Šnipiškių, kaip apleisto rajono, įvaizdis ėmė keistis – tai lėmė vietinių gyventojų pastangos. Tad patarimas daugeliui rajonų: jeigu patys gyventojai susitelkia, imasi kūrybinės veiklos – tos vietos atmosfera iš esmės pasikeičia. Pavyzdžiui, mes kelis metus iš eilės kuriame mozaikos maršrutą Šnipiškėse, kuriame dalyvauja visi vilniečiai. Labai svarbu kurti kūrybinius traukos taškus skirtingose miesto vietose. Telkimės ne tik Senamiestyje. Visi rajonai turi ką parodyti – savitumą išryškinus, atgis ir paties nuobodžiausio rajono gyvenimas.

Štai Šnipiškėse dešimtmečius buvo tuščia žalia pieva. Atvykusi į šį rajoną pamačiau, kad vietos žmonės neturi kur susitikti – jie bendraudavo nebent gatvėse arba savo kiemuose. Tad pievoje ėmėme organizuoti renginius, menines instaliacijas, į ją pakvietėme visus gyventojus. Taip pieva tapo susitikimų, bendravimo vieta. Ėmėme kurti bendruomenišką tinklą. Mums tavo svarbu šį bendruomeniškumą įtvirtinti, pasirūpinti, kad ši vieta nebūtų užstatyta. Kreipėmės į savivaldybę, kad mums būtų suformuotas sklypas bendruomeninėms reikmėms. Ir mums pavyko. Nuo šiol šis sklypas priklauso bendruomenei. Patariu ir kitiems vilniečiams – pasidomėkite savo rajonų viešosiomis erdvėmis ir pateikite prašymą savivaldybei, kad tinkamas sklypas būtų skirtas bendruomenės reikmėms. Mieste svarbu turėti erdves, kurios mus jungtų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *