Jurgis Didžiulis: Bendruomeniškumas – ne raganavimas

„Bendruomeniško Vilniaus“ žmones vienija kelios išskirtinės idėjos: piliečių įtraukimas į bendrus reikalus, seniūnijų stiprinimas, dialogo kultūros ugdymas, Vilniaus identiteto formavimas bei švietimo kokybė. Man ypatingai rūpi piliečių įgalinimas ir jų vaidmens miesto procesuose stiprinimas. Tokių uždavinių nėra liberalų, konservatorių, socdemų ar kitų tradicinių partijų “dėžutėse”. Aš nejaučiu, kad tokio pobūdžio klausimai šioms partijoms būtų aktualūs ir artimi jų politiniams įsitikinimams.

Mums labai svarbi vertybinė ašis, kuri apibrėžia, ko ir kaip siekiama. Mūsų vertybės yra žmoniškumas, dialogas, skaidrumas, bendradarbiavimas, istorinis paveldas ir emocinis ryšis su miestu. Bet svarbus ir praktinis aspektas – metodai, mechanizmai ir praktikos, kurios gali paversti vertybinius dalykus apčiuopiamais rezultatais. Tam reikia žmonių, kurie praktikuoja bendruomeniškumą, o ne užsiima tradicine partine politika.

Bendruomeniškumas nėra raganavimas ar pseudoakademinė ezoterika. Bendruomeniškumas yra natūralus žmonių gebėjimas susirinkti, artikuliuoti pozicijas, padiskutuoti ir spręsti klausimus kolegialiai. Tai yra tai, ko siekia beveik visos pažangios įmonės, norinčios didinti savo darbuotojų pasitenkinimą ir bendrą rezultatyvumą.

Pirmą sykį istorijoje technologinės galimybės leidžia mums naudotis savo įgimtais socialiniais gebėjimais ir paveikti didelio masto procesus. Galime artikuliuoti nuomones ir burtis pagal mums rūpimas konkrečias temas ir specifinius klausimus, o ne pagal mokykloje skaitytas knygas. Kalbame apie reprezentacinės demokratijos metamorfozę į tai, kas gali atspindėti šiuolaikinius mūsų poreikius ir svajones. Bet svarbiausia yra pradėti nuo savo kiemo. O čia tikrai nesvarbu, ar vienas yra davatkiškas konservatorius, kitas – palaidūnas liberalas, trečias – aršiai nusiteikęs tautininkas. Svarbu, kad jie susikalbėtų ir jaustų prasmę tai darydami. Gyventi kartu, kurti miestą kartu. Neprivalome visi būti vienodi – svarbu, kad sugebėtume gerbti, kalbėtis, išklausyti, tartis ir veikti kartu.

Dialogo kultūra ir veikiantys bendradarbiavimo mechanizmai garantuotai stiprina visuomenės sanglaudą, didina pasitikėjimą institucijomis ir kuria daugiau vertės visiems miestiečiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *