Kastytis Braziulis: Apie reformatorius ir stagnatorius

Politinis „elitas“ siekia „runkeliams“ suformuoti nuomonę, kad yra dvi Seimo narių grupės. Viena grupė yra reformatoriai, o kita – stagnatoriai. Gudrus planas. Viskas aišku, suprantama ir paprasta. Reformatorius arba stagnatorius.

Tačiau… pažiūrėkime truputį giliau ir pasiaiškinkime, kas iš tikrųjų vyksta.

Reformatoriai yra tie, kurie buldozeriu stumia reformą. Jie deda visas pastangas, kad reforma būtų pradėta. Atrodo, kad čia nėra nieko blogo. Reikia tik džiaugtis, kad pagaliau kažkas juda. Tačiau esmė yra kitur. Save vadinantieji reformatoriais buldozeriu stumia ne bet kokias reformas, o tas, kurios tenkina kažkokių grupių interesus. Lobistai parengė reformos matmenis, įteikė jas Seimo nariams ir dabar iš visų jėgų ją stumia.

Jūs pabandykite iš reformatoriaus atimti jų stumiamą reformą. Pasakykite, kad ir mes už reformą, bet ne bet kokią, o už efektyvią. Turime ją sukurti ir įvertinti, o jūsų pateiktoji reforma nepriimtina, nes ji daugiau griauna, nei kuria. Pamatysite, kas darysis. Jus kaltins. Jums grasins. O jeigu nepasiduosite, tai jie, reformatoriai, nustos rūpintis reformomis.

Ką noriu pasakyti? Dabartinius reformatorius domina ne tikros reformos, o konkreti jų pačių parengta ir stumiama reforma, ir tik ji. Jokia kita reforma nebus tinkama.

Tad politikai, kurie nori prieš imdamiesi reformos ją išdiskutuoti, vadinami stagnatoriais. Kodėl reformos reikia? Kokias problemas ji išspręs? Kokią naudą duos? Kokia turėtų būti reforma: kardinali, keičianti struktūrą, viską pertvarkanti ar minimali, didinanti darbuotojų darbo efektyvumą? Ir dar visa aibė klausimų.

Išvada:

  1. Dabartiniai mūsų „reformatoriai“, stumdami konkrečią reformą, galimai atstovauja kažkieno interesus ir nori padaryti taip, kad iš šios reformos didžiausią naudą gautų būtent šių asmenų grupė. Kitu atveju nesuprantamas jų reikalavimas reformuoti taip, kaip jie nurodys, ir ne kitaip. O jei būtų pasirinktas kitas variantas – reforma nereikalinga ir neįdomi.
  2.  Dabartiniai mūsų „stagnatoriai“, reikalaudami diskusijos, t.y., iš pradžių gerai viską apsvarstyti ir tik tada parengti konkrečios reformos matmenis ir jai pritarti, yra demokratai, atstovaujantys žmonių interesus ir norintys rasti kompromisą tarp visų suinteresuotų pusių.

Taigi, gerb. Skaitytojai, neapsirikite, vertindami politikus ir valdininkus, išgirdę žodžius: stagnatorius, reformatorius. Vertinkite atvirkščiai ir tuomet tikrai pataikysite. Ši taisyklė galioja ne visoms reformoms, o tik toms, kurios yra stumiamos buldozeriu, neišdiskutuotos, velniai žino kur ir kieno parengtos, siūlančios tik vieną scenarijų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *