Kastytis Braziulis. Kaip konsultantai melžia valstybę?

Iš pradžių konsultantai siūlo paslaugas Vyriausybei.

Konsultantai konsultuoja vyriausybę, ministerijas, valstybės įmones kaip reformuoti, pertvarkyti ūkį. Pamenate, prieš gerą dešimtmetį konsultantai, išanalizavę, rekomendavo valstybei Lietuvos elektros skirstomuosius tinklus padalinti į dvi dalis – Vakarų ir Rytų skirstomuosius tinklus. Jie įrodinėjo vyriausybės nariams, politikams, kad valstybei tai atneš didelę naudą. Įmonės konkuruos tarpusavyje, elektros kaina mažės, gyventojams paslaugų kokybė didės. Vyriausybė sutiko su konsultantų rekomendacijomis ir suskaidė Lietuvos skirstomuosius tinklus.

Už šias konsultacijas Vyriausybė konsultantams sumokėjo kelis šimtus tūkstančių litų.

Praėjus keleriems metams tie patys konsultantai iš tos pačios konsultantų įmonės, vėl atlikę analizę, rekomendavo Vyriausybei sujungti dvi elektros skirstomųjų tinklų įmones į vieną įmonę. Jie aiškino, argumentavo, rodė lenteles, skaičiavimus, kad valstybės vis dėlto gaus didesnę naudą iš vienos įmonės, nei iš dviejų. Vyriausybė sutiko su konsultantų rekomendacijomis. Iš privataus kapitalo išpirko Vakarų skirstomuosius tinklus, nes jau buvo juos pardavę, ir vėl sujungė dvi įmones į vieną. Gimė LESTO.

Už konsultacijas Vyriausybė konsultantams sumokėjo kelis milijonus litų.

Tačiau… tai dar ne viskas. Tie patys konsultantai nerimsta ir siūlo Vyriausybei pertvarkyti energetikos sektorių. Reikia kurti trigalvį slibiną, vėliau pavadintą Leo.lt. Tai bus labai naudinga valstybei. Vyriausybė pakraipo galvą, truputį pamąsto ir įkuria Leo.lt.

Už konsultacijas Vyriausybė konsultantams sumokėjo kelias dešimtis milijonų litų.

Dar vėliau tie patys konsultantai Vyriausybei siūlo pertvarkyti trigalvį slibiną (Leo.lt), nes jis yra korupcinis ir itin žalingas Lietuvai. Jie rekomenduoja kurti naują energetikos grupę – Visagino atominę elektrinę ir statyti dar vieną branduolinę elektrinę. Vyriausybė sutinka su konsultantų siūlymais. Pertvarko elektros energetikos ūkį pagal jų rekomendacijas.

Už konsultacijas Vyriausybė konsultantams sumokėjo kelias dešimtis milijonų litų.

Tačiau… ir tai dar ne viskas. Tie patys konsultantai Vyriausybei siūlo naują Lietuvos energetikos ūkio pertvarkymo projektą. Atlikę analizę, jie nustatė, kad Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas yra neefektyvus ir žalingas Lietuvos visuomenei (turiu omenyje ne atominę elektrinę, bet visą elektros energijos ūkį), ir jį reikia pertvarkyti. Konsultantai Vyriausybei pasiūlė įkurti Lietuvos energiją. Vyriausybė sutiko. O kas gi nesutiks?! Jei mokyti vyrai rekomenduoja,  vadinasi, reikia reformuoti. Gimė AB Lietuvos energija.

Už konsultacijas Vyriausybė konsultantams sumokėjo kelias dešimtis milijonų eurų.

Konsultantai vis dar nerimsta. Jie bado pirštu į Europos Sąjungos direktyvą ir rodo Vyriausybei, kad būtina įgyvendinti Europos Sąjungos trečiojo energetikos paketo nuostatas, nes jei jos nebus įgyvendintos, tai Lietuva bus nubausta ir patirs finansinių nuostolių. Konsultantai Vyriausybei siūlo atskirti gamybą, tiekimą ir paskirstymą. Vyriausybė sutinka su jų pasiūlymais.

Konsultantai nebūtų konsultantais. Jie Vyriausybei papildomai pasiūlė, nors to nereikalauja ES direktyva, sukurti naują aptarnavimo paslaugų įmonių bloką, kuris aptarnautų energetikos įmones. Vyriausybė sutinka. Ji atskiria gamybą, tiekimą, paskirstymą ir įkuria aptarnavimo įmonių bloką.

Už konsultacijas Vyriausybė konsultantams sumokėjo kelias dešimtis milijonų eurų.

Vėliau valstybės kontrolė pripažino, kad ketvirtasis aptarnavimo paslaugų įmonių blokas sudaro sąlygas karteliniams susitarimams, elektros kainų nepagrįstam kilimui ir leidžia įmonių valdytojams išvengti viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų. Pirk kiek nori ir už kiek nori pagal savo susikurtas taisykles. Jokios kontrolės, jokios atsakomybės. Valstybės kontrolė pripažino spragas, tačiau šis pripažinimas taip ir liko tik pripažinimu. Ketvirtasis blokas klesti, nepaisant valstybės kontrolės pripažinimo.

Vėliau konsultantai rekomenduoja Vyriausybei savo žmones paskirti į svarbius postus.

Konsultantai susidūrė su problema. Kiekvieną kartą siūlant vis naujus projektus reikia kalbėtis su nuolat besikeičiančiais politikais, valdininkais ir valstybinių įmonių vadovais. Kiekvieną kartą reikia ieškoti priėjimų prie svarbių asmenų. Kiekvieną kartą reikia įtikinėti, įrodinėti. Jie išsprendė šią problemą, į svarbiausius postus pasiūlydami savo žmones.

Pirmasis energetikos sektoriuje pasirodė konsultantas R. Masiulis. Jis vadovavo AB „Klaipėdos nafta“. Jis Lietuvai „ofšorkių“ pagalba pastatė prabangų suskystintų gamtinių dujų terminalą. Dabar jis yra LR Energetikos ministras.

Antras energetikoje atsirado konsultantas D. Misiūnas. Jis, žurnalistų teigimu, aktyviai prisidėjo prie elektros energetikos sektoriaus pertvarkos, nors pats pagal specialybę nėra energetikas.  Dabar D. Misiūnas yra atsakingas už visą Lietuvos elektros energetikos ūkį.

Lietuvos energetikos įmonių stebėtojų tarybose, valdybose ir įmonių administracijose galima aptikti daug įdomių asmenybių. Visi jie yra žinomi ir gerbiami Lietuvos piliečiai. Daugelis iš jų buvę arba esami konsultantai, teisininkai iš tam tikrų advokatų kontorų arba bankininkai.

Pagaliau konsultantai vien tik konsultuoja ir pinigus skaičiuoja.

Sąlygosvaldyti finansinius srautus sukurtos, vadinamasis ketvirtasis blokas, kuris nepasiduoda jokiai valstybės kontrolei, sukurtas, energetikos specialistai iš sistemos išvaikyti. Savi konsultantai į svarbiausius postus paskirti. Viskas paruošta nesibaigiantiems konsultavimams. Projektas – kaip prisisiurbti prie valstybės energetikos finansinių srautų – įgyvendintas.

Konsultantai konsultuoja konsultantus, kurie jau dirba valstybės įmonėse ir įstaigose. Jie konsultuoja ir finansiniais, ir ūkiniais, ir kultūriniais klausimais. Jie vertina turtą ir jį apskaito. Jie konsultuoja be galo ir be krašto. Faktiškai valstybės įmonėms ir įstaigoms nereikia turėti savo buhalterių, finansininkų, ūkininkų, teisininkų, vadovų, analitikų, nes šias paslaugas nuolat teikia konsultantai.

Už konsultacijas Vyriausybė konsultantams moka milijonus eurų.

Lietuvos Respublikos Seimas, atlikęs tyrimą dėl konsultantų veiklos energetikos sektoriuje, nustatė, kad per kelerius metus Lietuvos energetikos įmonės konsultantams ir teisininkams išmokėjo apie 250 milijonų litų. Šiuos pinigus mokėjo ekonominės krizės metu, kai politikai be gailesčio karpė  žmonėms pensijas, atlyginimus ir lengvatas.

3 komentarų

  1. Jei kam rupėtu, iš valdžios, šios nesamonės, tai valdininkai atsisakynėtų postų, kadangi negali susitvarkyti su užduotimis. Bet jau geriau nuleisti gara ant konsultantu – kurie taip ir naudojasi populiarių politikų kvailumu.

  2. K. Braziulis paviešino tik viena iš stambesnių „konsultantų“ grupių kurie „reikalingi“ mūsų Dievo nuskriaustoje valstybėje, tik tam, kad dalintusi „priemelžių“ su sąžinės degradantais masiuliukais. O kiek tokių parazitų priviso mūsų Lietuvėlėje, turbūt nei pats Dievulis nebesuskaičiuoja, nes mes lietuviai kantrus žmonės …

  3. Kastytis visokeriopai stengiasi itikinti, kad is VSD ji ismete ne veltui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *