Kastytis Braziulis: Simboliai – gyvybiškai svarbūs Tautai

Vytis ant dukato

Nesu nusiteikęs prieš įvairius simbolius ir tikrai nematau reikalo dėl jų ginčytis ir pyktis, tačiau kam juos kurti vis naujus? Juk turime pakankamai daug gražių ir ilgaamžių, dėl kurių daug kentėta, kraujo upės pralietos, kurie, tikriausiai, jau mūsų genuose yra įrašyti. Kodėl, pavyzdžiui, nenaudojame nuolatos Vyčio ar Gediminaičių stulpų, ir nekalame jų žmonėms į galvą taip, kaip naujųjų simbolių?

Simboliai žmonėms yra labai svarbūs. Simboliu yra išreikštos visos svarbiausios tautos vertybės. Dėl simbolių žmonės aukoja savo gyvybes, dėl simbolių net žudoma.

Juk ne šiaip sau karo lauke visų pirma siekiama užgrobti priešininkų kariuomenės vėliavą ir ją sunaikinti, o šią vėliavą saugo atskiras karių būrys. Ji (vėliava) sutelkia karių dvasią, ryžtą ir drąsą.

Juk ne šiaip sau okupantai, užkariavę kitas valstybes, visų pirma stengiasi net žmonių atmintyje sunaikinti  jų simbolius. Okupantas puikiai supranta, kad žmonių sąmonėje išlikęs simbolis kelia jiems didžiausią grėsmę.

Sąjūdžio, kovos dėl nepriklausomybės laikais drąsiai ir išdidžiai iškėlę galvas nešiojome prisisegę Vyčio, Trispalvės, Gediminaičių stulpų ženkliukus, vėliavėles. Taip viešai išreikšdavome savo poziciją, parodydavome kitiems, kokias vertybes mes puoselėjame ir esame pasirengę ginti.

Dabar vietoj šių, per amžių amžius buvusių, tikrųjų Lietuvos simbolių, mano sąmonėje bandoma įrėžti (įskiepyti) naują gėlę, kurios net gamtoje nėra. Gal kiekvienai kovai už nepriklausomybę reikėtų atrasti vis po naują simbolį, kol ilgainiui iš žmonių atminties išnyks senieji, tikrieji? Gal taip sumanyta?

Ar kas segėjo šią gėlę Sąjūdžio laikais, kai Lietuvos padangę temdė karinio konflikto grėsmė?  Kokiais simboliais žmonės tuo metu išreiškė savo pasirinkimą – siekti Lietuvos nepriklausomybės? Niekam nekyla abejonių. O kokius simbolius žmonės pasirinks iškilus naujai grėsmei? Taip pat niekam nekyla abejonių. Tai kam reikalinga naujųjų simbolių keliama sumaištis?

Aptartieji simboliai mano gyvenimui turėjo labai didelę įtaką. Vytis, Gediminaičių stulpai, Trispalvė man reiškia ne tik valstybės ir Tautos, bet kiekvieno atskiro lietuvio, mano šeimos laisvę ir nepriklausomybę. Šie simboliai man reiškia ir lietuvių kalbą, kultūrą, gyvenimo būdą, istoriją, papročius. Segėdami šiuos simbolius, rodykime jauniems žmonėms, kas mes esame, kokios yra mūsų vertybės, už ką mūsų protėviai ir mes patys kovojome, o prireikus, jei tik iškils grėsmė, kovosime ir ateityje.

O ką norime pasakyti, prisisegę gėlės žiedą? Kad neužmiršime? Ko? Sovietų Sąjungos?
Na, nesuprantu šio kryžiaus žygio prieš mūsų tikruosius simbolius. Galbūt aš klystu? Tuomet paaiškinkite, kodėl?

P. S. Pažvelkite į mėlynąją gėlę ir intuityviai, daug negalvoję, pasakykite, ką ji Jums simbolizuoja, kokie vaizdiniai, veidai, įvykiai iškyla Jums prieš akis? Ir suprasite, kad svarbiausia pasikliauti savo galva.

 

Vienas komentaras

  1. Čia skolinys. Gegužės 8-ją, kai Europoje minima Antrojo pasaulinio karo pabaiga, piečiau už Lietuvą neužmirštuolės jau skleidžiasi. O sausio 13-ją Lietuvoje jos nežydi. Tad daug geriau tiktų daryti puokštes iš sausiukų. Man gražu būtų sausų gėlių puokštės ir žvakelės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *