Vakar Vilniaus miesto taryba patvirtino 2017 metų sostinės biudžetą. „Lietuvos sąrašo“ frakcija jam pritarė.
Labai svarbu, kad Vilnius pastaruoju metu nuosekliai didina finansavimą švietimui. Vis dėlto švietimo įstaigų darbuotojų darbo užmokesčiui, mokyklų komunalinėms paslaugoms apmokėti ir šių metų biudžete trūksta nemažos sumos – 3 mln. 483 tūkst. eurų.
„Lietuvos sąrašo“ frakcijai pasiūlius, Vilniaus taryba priėmė protokolinį nutarimą, kad trūkstamos lėšos švietimui bus skirtos prioritetine tvarka iš 18 mln. 600 tūks. eurų, kuriuos kaip nepriemoką šiemet grąžins sostinei Finansų ministerija, bei kitų šaltinių.
Vilniaus taryba protokoliniu nutarimu pritarė ir kitam „Lietuvos sąrašo“ frakcijos siūlymui: artimiausiu metu parengti ir vilniečiams pristatyti miesto skolų valdymo ir taupymo strateginį planą iki 2020 metų.
Nors per praėjusius metus Vilniaus savivaldybės pajamos didėjo, o skola mažėjo, šių metų sostinės biudžetas išlieka įtemptas. Vis dar vėluoja atsiskaitymai su įmonėmis, teikiančiomis miestui paslaugas. Palūkanos bei delspinigiai nuo susidariusių skolų siekia 5 proc.
Todėl „Lietuvos Sąrašas“ ragina šiais metais dar labiau išskaidrinti Vilniaus viešuosius finansus, sustiprinti jų ir miesto įmonių valdymo drausmę.
„Ne viena įmonė buvo priversta savivaldybės skolą 2015-2016 metais parduoti bankams. Vien miestą tvarkančios ir valančios bendrovės UAB „Grinda“, UAB „Stebulė“ dėl to patyrė šimtus tūkstančių eurų nuostolių. Bankai už skolas šioms įmonėms sumokėjo 6-10 proc. mažesnę kaina, tačiau dabar 100 proc. sumos su palūkanomis išsiieško iš savivaldybės. Manome, kad savivaldybė neturėtų kredituotis įmonių sąskaita“, – sako Gintautas Terleckas, Vilniaus tarybos ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininko pavaduotojas.
Kol kas ne visos savivaldybės įmonės skelbia viešuosius konkursus prekėms bei paslaugoms pirkti, nors pagal Viešųjų pirkimų įstatymą tai privalo daryti. UAB „Vilniaus vystymo kompanija“, vykdanti savivaldybės objektų statybos, renovacijos, remonto priežiūros bei valdymo darbus, ne visada praneša apie numatomus pirkimus savo svetainėje. Taigi atsisakoma skaidrumo, konkurencijos ir efektyvumo užtikrinimo viešuosiuose pirkimuose praktikos. Taip neturėtų būti.
Vilniečiams nepateikiama išsamesnė informacija apie savivaldybės įmonių vadovų atlyginimus, priedus bei premijas. UAB „Vilniaus viešasis transportas“, UAB „Vilniaus vandenys“ savo interneto svetainėse skelbia keliasdešimties vadovaujančių darbuotojų darbo užmokesčio vidurkius, tačiau direktorių bei jų pavaduotojų atlyginimai nenurodyti.
Viešesnė, vilniečiams atviresnė turėtų tapti jų miesto įmonių veikla, aiškesni ir skaidresni šių įmonių valdybų ir vadovų sprendimai. Vilniaus taryba ir savivaldybės administracija privalo pasirūpinti, kad toks skaidrumas būtų užtikrintas.
Viršelyje: Sauliaus Žiūros foto.