Lietuvos Sąrašas kviečia imtis rimtesnės mokesčių reformos

Vyriausybės pasiūlyti mokesčių pakeitimai nepadės sumažinti pajamų nelygybės ir pristabdyti emigracijos. Tokią išvadą išdėstė Lietuvos Sąrašo taryba bei ekspertai, išnagrinėję Vyriausybės pateiktą mokesčių pertvarkymo projektą.

Vyriausybė siūlo atsisakyti pajamų mokesčių lengvatos, skirtos dirbantiems tėvams. Vietoj jos numatoma skirti tiesiogines socialines išmokas už kiekvieną vaiką. Priėmus tokį sprendimą, paramą pajustų tik nepasiturinčios šeimos, o tėvai, uždirbantys 900-1000 eurų, būtų laikomi pakankamai turtingais ir neskatinami turėti daugiau vaikų. Šis sprendimas minimaliai mažintų socialinę atskirtį, tačiau neturėtų poveikio neigiamoms Lietuvos demografinėms tendencijoms.

Vyriausybė numato nuosekliai didinti vartojimo mokesčius: atsisakyti kasdieninių paslaugų PVM lengvatos ir kelti kuro bei degalų mokesčius. Taip būtų padidinta mokesčių našta piliečiams, kurių gaunamos pajamos viršija 500 eurų.

Ketinama įtvirtinti regresinę mokesčių sistemą. Darbo mokesčiai Lietuvoje ir toliau išliktų vieni didžiausių tarp Europos Sąjungos šalių. Asmens, dirbančio pagal darbo sutartį, pajamos apmokestinamos beveik tris kartus didesne suma nei asmens, gaunančio pajamas iš nuomos ar kapitalo. Akivaizdu, jog esant tokiai disproporcijai pajamų nelygybė tik didės.

Jeigu šie Vyriausybės pasiūlymai būtų įgyvendinti, iš darbo ir vartojimo mokesčių būtų į valstybės ir savivaldybių biudžetus surenkama neproporcingai didelė pajamų dalis. Europos Sąjungos šalyse turto, kapitalo, pajamų mokesčiai sudaro žymią surenkamo valstybės ir savivaldybių biudžetų dalį. Tuo metu Lietuva pagal kapitalo bei turto mokesčių indėlį – viena paskutiniųjų Europos Sąjungoje.

Vyriausybė nenumato imtis rimtesnės SODROS reformos, todėl socialinės srities finansavimas išliks skurdus ir nepakankamas. Dabar šis finansavimas siekia 15 procentų nuo BVP ir yra dvigubai mažesnis, negu Vakarų Europos šalyse. Pažadas nuo kitų metų skirti vidutiniškai po 20 eurų kiekvienam pensininkui reiškia, jog dešimtys tūkstančių pagyvenusių žmonių, kurių pensijos pačios mažiausios ir kurie gyvena žemiau absoliučios skurdo ribos, iš tikrųjų papildomai gautų apie 10 eurų ir mažiau. Akivaizdu, jog dėl padidėjusios infliacijos tie, kurie gauna mažiausias pensijas, gyvenimo pagerėjimo nesulauks. Verta imtis struktūrinės SODROS reformos ir nustatyti apatinę pensijos ribą, kuri būti ne mažesnė nei minimalių poreikių krepšelis – ne mažesnė už 238 eurus.

Lietuvos Sąrašo tarybos nuomone, šiuo metu Vyriausybės planuojami daliniai ir iki galo neapgalvoti mokesčių pertvarkymai tęstų neoliberalią viešųjų finansų politiką ir valstybės raidai turėtų skaudžių pasekmių.

Todėl Lietuvos Sąrašas kviečia Vyriausybę, Seimą bei finansų politikos ekspertus kartu su visuomene persvarstyti mokesčių reformą ir įgyvendinti tokią pertvarką, kuri ne susilpnintų, bet sustiprintų valstybės ekonominę galią ir visos tautos gyvenimo tvarumą.

Iliustracijoje:  mokslininkų ir aukštųjų mokyklų dėstytojų piketas prie Vyriausybės pastato 2016-ųjų metų spalio mėn.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *