Liutauras Stoškus. Lietuvos Sąrašo frakcija siūlo demokratizuoti Vilniaus valdymą – sukurti veikiančias visuomenines komisijas

Liutauras-Stoskus-1
Liutauras Stoškus

Iki šiol į Vilniaus miesto visuomenines komisijas galėjo įeiti visi, kas nori. Būdavo, kad į tas komisijas prisirašo daug žmonių, o po to lieka keli, kurie visų vardu priiminėdavo sprendimus. Tokiu būdu prisidengiant visuomeninių komisijų vardu buvo galima (nesakau, kad visais atvejais taip ir buvo) bandyti prastūminėti savo dalinius interesėlius arba, dar blogiau, vykdyti neįteisintą lobizmą. Visa tai žinodami politikai atitinkamai ir traktuodavo tas komisijas – tegul sau kruta ir per daug nesikiša. Tokia padėtis tenkino. Vieni imituoja, kad sudaro galimybes visuomenei dalyvauti sprendimų priėmimo procese, o kiti imituoja, kad jame dalyvauja ir sau naudos žiūri.

Akivaizdu, kad tokia sistema visuomenei naudos neduoda. Būtina išskaidrinti procesą ir visuomenės nuomonę integruoti į sprendimų priėmimo procesą.

Lietuvos Sąrašo frakcija, vykdydama vilniečiams duotus įsipareigojimus, parengė naujus visuomeninių komisijų nuostatus ir teikia juos Vilniaus tarybai.  Visų pirma pasiūlėme, kad ateinantys į komisijas nebūtų vien tik šiaip žmonės iš gatvės. Komisijos nariai turėtų atstovauti kokiai nors visuomenės grupei (išskyrus politinei), prieš ką jie prisiimtų atsakomybę. Turi būti organizacija, kuri galėtų paklausti, o kas yra nuveikta komisijos darbe, bei teikti problemines temas komisijos aptarimui. Pirminis mūsų siūlymas buvo toks: fizinių asmenų dalyvavimą visuomeninėse komisijose apriboti tik ekspertais, kuriuos tarybos komitetai kviečiasi. Tačiau tam pasipriešino liberalai, kurių dauguma norėjo, kad bet kurie fiziniai asmenys galėtų siūlytis į tokias komisijas. Su tuo būtų galima ir sutikti, bet tada kuruojantis komitetas turėtų bent jau užtikrinti, kad asmens turima patirtis siejasi su nagrinėjamu klausimu ir jis ne savo daliniam interesui ateina atstovauti. Antraip ir vėl liks taip, kad atsitiktinių žmonių interesai bus prilyginti visuomenės nuomonei, kuri niekuo nepranašesnė už bet kurios kitos atsitiktinai parinktos visuomenės narių grupės nuomonę ir su visuomenės interesu gali prasilenkti. Tad naudos iš tokios komisijos nutarimų būtų ne daugiau nei iš Delfi portalo komentatorių nuomonės.

Šį trečiadienį pristatydamas Lietuvos Sąrašo frakcijos siūlymą kuruojančiame Savivaldos komitete buvau nustebintas, kai pamačiau, jog buvusi sistema, matyt, visiškai tenkino buvusius anksčiau veikusių komisijų pirmininkus. Dalyvavęs pristatyme vienos iš tokių komisijų pirmininkas tieisiai šviesiai pasakė, kad negalima reikalauti, kad sprendimai būtų priimami daugumos pagrindu (ir trys komisijos nariai susirinkę gali priimti sprendimą) ir nedera iš norinčių dalyvauti komisijos darbe prašyti gyvenimo aprašymų, nes tai asmeninė informacija (!), kurios nereikia komitetui žinoti. Štai taip!

Visa tai parodo, kad iki normalių demokratinių procedūrų būtinybės suvokimo dar reikia nueiti ilgą ilgą kelią… Jos neparankios tiems, kam patogu ir toliau manipuliuoti ir vaidinti demokratiją.

Nežinau, kokį sprendimą priims Savivaldos komitetas.  Tikėtina, kad panorės būti „atsigrežęs į piliečių balsą“, kuriuo šiandien pabuvo buvusios komisijos buvęs pirmininkas.

Žinau viena, Lietuvos Sąrašo parengti visuomeninių komisijų nuostatai yra idealus lakmuso popierėlis, parodysiantis mūsų pasirengimą tikram demokratizavimuisi. Pažiūrėsim, ar Vilniaus taryba yra pasirengusi įsileisti piliečių organizacijas į miesto valdymą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *