LS kandidatas Kęstutis Mazurkevičius: Pasiūlymai sveikatos apsaugos sistemos gerinimui

Turime labai politizuotą sistemą, kuri dažnai tarnauja ne pacientų gerovei, o politiniams tikslams pasiekti. Turime labai profesionaliai už labai nedidelį atlygį dirbančius medikus. Turime platų ligoninių tinklą ir per daug stacionarinių lovų. Pagal stacionarių vietų rodiklius galime lygintis nebent su NVS šalimis, ES senbuvėse šalyse šis rodiklis ketvirtadaliu mažesnis. Tuo tarpu ambulatorinės paslaugos –nepakankamai išplėtotos ir silpnokai veikia pirminės sveikatos priežiūros grandis.

Tai mūsų valstybės pastarųjų dešimtmečių politikos rezultatas: kai nesiryžtama priimti esminių sprendimų, visomis sveikatos sistemos bėdomis lengviausia apkaltinti medikus. Taip priežastys sumaišomos su padariniais. Tuomet ir nepakankamas finansavimas, ir eilės poliklinikose, ir korupcija, ir kitos sistemos bėdos užgula tik medikų pečius. Tad siūlytume:

  1. Restruktūrizuoti LR Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), svarstant galimybę ją sujungti su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija(SADM) arba įkuriant joje Sveikatos apsaugos departamentą.
  2. Valstybinės ligonių kasos pavaldumą perduoti LR Finansų ministerijai. Dabar esanti ydinga situacija, kai Valstybinė ligonių kasa yra pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai, neatskirtos sveikatos paslaugų teikimo ir pirkimo funkcijos, neužkirstas kelias galimiems piktnaudžiavimams tiek politiniu, tiek administraciniu, tiek finansiniu būdu.
  1. Kuo daugiau paslaugų suteikti pirminiame lygyje, skiriant tam reikiamą finansavimą, ir ambulatoriškai antriniame, nuosekliai ir pagrįstai mažinant stacionarinį paslaugų teikimą. Labai svarbu stiprinti pirminę sveikatos priežiūros – šeimos gydytojų grandį. Dėl nepakankamo finansavimo šeimos gydytojai priversti dirbti nepakeliamais krūviais. Tai lemia didžiules ligonių eiles ir konsultacinėse poliklinikose, ir ligoninių priėmimo skyriuose.
  2. Naikindami sovietinius etatus, sukurkime pavyzdinį gydytojo kontraktą, kuriame atsispindėtų šiuolaikiniai gydytojo darbo principai, jo dabartinės darbo ypatybės ir dabartiniai poreikiai. Sukūrus pavyzdinį gydytojo kontraktą ir bendruosius principus, kiekviena specialistų draugija sususikurtų jų specialybės kontraktą.
  1. Sukurti skatinimo programą, kad jauni specialistai – medikai – liktų dirbti Lietuvoje. Joje turėti būti numatyta:  beprocentinis, ar minimalus būsto kreditas, pirmus metus galimybė gauti tarnybinį būstą, pagalba integruotis šeimos nariams išvykus į kitą rajoną, mokykla, darželis, darbas sutuoktiniui, jei jis ne medikas ir kt.

Faktai:

Lietuvoje gyvenimo trukmė yra viena trumpiausių ES.

Vyrai vidutiniškai gyvena tik 68 metus.

Pirkdama kompensuojamus vaistus Lietuva kasmet permoka 70 mln. eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *