Marius Matulevičius: Protestuojančių mokytojų siekiai yra pakankamai racionalūs

Šiandien teko dalyvauti diskusijoje už uždarų durų dėl mokytojų reikalavimų su Andriumi Navicku ir ekonomistu Justu Mundeikiu. Durys į ministerija buvo uždarytos iš vidaus ir saugomos penkių apsauginių, tad diskutavome lauke.

Pirma – kiek realiai reikia lėšų mokytojų atlyginimams pakelti 20 proc.? Net jei skaičiuojame visus ikimokyklinio ugdymo, neformaliojo ugdymo specialistus, – maksimali suma būtų 130 mln. eurų. Jeigu skaičiuotume tik savivaldybių ir valstybinių mokyklų bendrojo lavinimo mokytojus – užtektų nuo 60 iki 80 mln. Tad mistinis skaičius 300 mln. eurų, kuriuo mosuoja pirmieji valstybės vadovai, nežinia kieno sugalvotas.

Beje, MOSTA prieš pat diskusiją persiuntė duomenis, kiek mokytojų yra Lietuvoje. Viso bendrojo ugdymo mokyklose – 27 289, o etatų yra 20 926. Tad matome, kad vidutiniškai susidaro 0,75 etato vienam žmogui.

Vilniaus Antano Vienuolio gimnazijos direktorius Kęstutis Subačius prieš pat diskusiją minėjo, kad jo mokykloje dirba 65 mokytojai, o skirta 46 etatai. Tad visiems paskirstyta po 0,7–0,8 etato. Mokytojai pikti, nes taip dirbdami negali uždirbti ir 700 eurų.

Estija, kaip ir kitos OECD šalys, laikosi požiūrio, kad mokytojo vidutinis atlyginimas būtų 20–30 proc. didesnis, nei šalies darbo užmokestis. Lietuva galėtų eiti ta pačia kryptimi.

Diskutuojat lauke buvo pasiūlyta gera mintis – skaičiuoti valandinį darbo užmokestį. Suskaičiavau, kad dabar jaunas mokytojas, gaudamas 550 eurų atlyginimą „į rankas“, uždirba 3,5 euro į valandą. Justas Mundeikis siūlė bent 6 eurus „ant popieriaus“ – tokiu atveju dirbantis visu etatu jaunas mokytojas uždirbtų vidutinį darbo užmokestį.

„Vidutinis darbo užmokestis į rankas yra 720 eurų. Jei padalinti, tai būtų 4,5 euro. Tai kitas jaunas mokytojas uždirba 500-600 eurų pilnu etatu. Tai 3,5 euro už valandą. Jūs pasamdykite santechniką ar kitą specialistą už tokį valandinį įkainį“, – rėžė dar vienas diskusijos dalyvis, rašo 15.min žurnalistas Ernestas Naprys

Protestuojančių mokytojų siekiai yra tikrai pakankamai racionalūs, o jų siekiamos sumos yra adekvačios ir protu suvokiamos. Kol kas trūksta geranoriškos valios iš Vyriausybės ir Seimo lyderių pradėti realias derybas.
Pradėti derėtis galima net ir neformaliai – lauke, už Švietimo ir mokslo ministerijos durų.

…..

Verta turėti omeny, kad kitais metais vidutinė mokytojų alga Estijoje sieks 1500 eurų ( atskaičius mokesčius – apie 1250 eur), o minimali alga bus 1250 eurų (po mokesčių – apie 1000 eurų).

Estai išsikėlę tikslą kelti vidutinį mokytojų atlyginimą iki 1,2 vidutinio darbo užmokesčio. Kol kas jie nuo savo grafiko atsilieka – vidutinis mokytojo atlyginimas dabar tik 1,05 vidutinio darbo užmokesčio. 2018 metais II ketvirtyje Estijos VDU siekė 1350 eurų, vidutinis mokytojų atlyginimas – 1380 eurų.

Pagal tą pačią logiką vidutinis mokytojų atlyginimas Lietuvoje šiais metais turėtų būti nuo 930 iki 1110 eurų (nes vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje II ketvirtį buvo 926 euro). Į rankas tai būtų nuo 755 iki 880 eurų.

Tačiau nepatvirtintais švietimo ministrės duomenimis, mokytojai vidutiniškai uždirba 750 eurų – tai tik 0,81 VDU, o kitais metais jiems žadama „net“ 850 eurų –  t.y. 0,79 prognozuojamo VDU.

Tad, jei kitais metais Lietuvos mokytojai uždirbs vidutiniškai 626 eurus į rankas, o mažiausia alga sieks 520 eurų – dirbti nelabai apsimokės.

Marius Matulevičius yra Lietuvos Sąrašo Vilniaus skyriaus Tarybos narys,
parengta pagal asmeninius FB įrašus

 

Vidmanto Balkūno, 15 min.lt nuotrauka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *