Vilniaus Santaros-Šviesos klubo diskusija „Astravo akmuo Lietuvos užsienio politikoje: ką su juo darysime“

Liutauras Stoškus:
Astravo atominė yra vienas iš skaudulių, kurių gydymui yra reikalingas aiškus receptas. Kaip visuomet, yra mažiausiai du aspektai – ekonominis ir aplinkosauginis. Aplinkosauginis aspektas remiasi tam tikromis nuostatomis, apeliuojančiomis į tikėtiną elektrinės nesaugumą arba, tiksliau, į neįrodytą saugumą. Ekonominis motyvas sako, kad jei jau turime bėdų, tai bent turėkime finansinės naudos. Jis panašus į argumentą „jei prievartauja, tai bent bandykime patirti malonumą“. Šis argumentas yra artimas mūsų socialdemokratams.

Lietuvos valdžia, kiek tenka patirti iš viešumoje pasirodančios informacijos, panašu, kad renkasi veidmainystės kelią. Oficialiai ir toliau remdamasi aplinkosauginiu ir tiesioginės grėsmės argumentu, dėl kurio atsisakoma tiesiogiai pirkti elektrą, pagamintą iš Astrave, tačiau brėžia planus ją pirkti per tarpininkus net, panašu, neatsižvelgdama į šiuo metu pasirašytas galiojančias tarptautines sutartis.

Ne kartą kalbėjau apie Lietuvos energetikos politiką kaip labiausiai šiuo metu manipuliuojančią aplinkosaugos tema. Prieštaringas Nacionalinis energetikos ir klimato srities veiksmų planas, skalūninių dujų energetikos plėtros planai sukišant CO2 į žemės gelmes ir kiti dalykai verčia Energetikos ministerijos veiksmus traktuoti kaip dažnai niekaip nesuderinamas su aplinkosauga. Tarptautiniai veiksmai, sudarantys sąlygas Astravo elektrai patekti į mūsų butus, jau kelia rimtų abejonių, ar tie veiksmai yra suderinami su mūsų nacionaliniais interesais.

Birželio 30 dieną  Vilniaus Santaros-Šviesos klube vyko diskusija „Astravo akmuo Lietuvos užsienio politikoje: ką su juo darysime“, kurioje dalyvavo  energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, Respublikos prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius ir prezidento Valdo Adamkaus buvęs patarėjas Albinas Januška.

Diskusiją moderavo Darius Kuolys.

Dalijamės diskusijos vaizdo įrašo nuoroda:

https://tv.lrytas.lt/zinios/lietuvos-diena/2020/06/30/news/astravo-akmuo-lietuvos-uzsienio-politikoje-ka-su-juo-darysime–15461221/?fbclid=IwAR3h2KNTVKprDMufyi_aC8aL6cuC60rkj1WyvqnsgAbkNpU9g4Q-WfRG98o

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *