Vydūnas: Iš jungo iškliuvusiems klausti reikia, kuriems galams jie laisvi

„Ūmai Lietuvai teko kurti savo valdžiavą. Visai netikėtai tūli lietuviai iš pavaldinių tapo valdytojais… O žmogaus didybės dažnai nėra.

***
Iš verguvės paleistas, jis [vergas] toli dar nėra laisvas. Ir visi aiškinimai, kas laisvė yra, jos jam nesuteiks. Laisvė pasiekiama tik žmogaus kitimu.

***
Iš jungo iškliuvusiems klausti reikia, kuriems galams jie laisvi. Šis klausimas ir mūsų tautai svarbiausias. Ir nuolatai reikėtų apie jį mąstyti.

***
Kokie bus mokslininkai, menininkai, mokytojai, teisėjai, šventintojai, didžiųjų ūkių ir pramonės įstaigų savininkai, valdininkai ir žmonių atstovai, toks bus visos tautos likimas. Jeigu šiems žmonėms nebus svarbus laisvės klausimas, tautos nepriklausomybei tikrai grės pavojus.

***
Mes laisvi, jeib ką reikštume. Ir mes laisvėsime, kiek mes reikšime.

***
Niekumet neturėtų būti klausiama, ar išliks tauta, ar ne, bet visumet: kaip auginsime tautą, Augančioji tauta išliks savaime.

***
Kuo aukštesnėj vietoj žmogus stovi, tuo brangesnis, gal net šventesnis turi būti jam bendrasis gyvenimas, reikalas, turtas. <…> Ir niekumet neturėtų būti priežasties manyti, kad valdžios žmonės reiškia savo ūpą. Sunku tai išvengti, jei valdantieji žmonės tik pažįsta senąjį priešų valdymą Lietuvoje.“ –

citavome Vydūną šį penktadienį Seime, Kovo 11-osios salėje, susirinkę iš Lietuvos ir Žemaičių, Karaliaučiaus ir Dublino, Seinų ir Punsko…

Dariaus Kuolio FB įraše – citatos iš „Lituanistų sambūrio“ metinėje konferencijoje, vykusioje 2018 m. spalio 13-14 d. Vilniuje, skaityto pranešimo „Daukantas, Vydūnas ir laisvė“.

 

 

 

Vienas komentaras

 1. Klasika nesensta. Vydūno gebėjimas pažvelgti į socialinius reiškinius iš gyvybės prado gelmių yra stulbinantis.
  Žmogus turintis savybę kaupti išmintį ir išsilaisvinęs nuo egoizmo pančių, tampa tautos šviesuoliu.
  Tokio žmogaus žodžiai gali sukelti neapykantą priešams ir tautos norą kautis už teisybę. Tai yra griauti ir naikinti kas yra priešiška, netgi aukojant savo gyvybę.
  ARBA, Tokio žmogaus žodžai gali sukelti meilę viskam kas gyva, gali pažadinti nenumaldomą norą pažinti, suprasti, kurti ir dirbti tautos ir savo labui (kurti darną bendruomenėje).
  Ant tokio žmogaus pečių guli didžiulė našta ir atsakomybė, ir ši atsakomybė Niekur Nedingo.
  Įdomu ar tai supranta žmonės siekentys valstybės vadovo pareigų ?
  ( O gal jie siekia tik valstybės vadovo galių ? 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *