Vyriausiasis administracinis teismas nagrinės, ar VRK nepažeidė piliečių teisių

Pranešimas spaudai, 2016 m. rugsėjo 1 d.

Šiandien, rugsėjo 1 d., 11 val., Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme (Žygimantų g. 2) bus nagrinėjamas partijos „Lietuvos sąrašas“ prašymas pripažinti neteisėtais Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) veiksmus sudarant LRT agitacinių laidų dalyvių sąrašus.

Teismo teisėjų kolegija, vadovaujama teisėjo Artūro Drigoto, vakar priėmė „Lietuvos sąrašo“ pareiškimą.

„Lietuvos sąrašas“, kreipdamasis į teismą, teigė, kad VRK veiksmai sudarant LRT rinkiminių laidų dalyvių sąrašus pažeidė Seimo rinkimų įstatymo 51 straipsnio 1 dalyje įtvirtintą lygiateisiškumo principą ir iš Konstitucijos kylančius teisinės valstybės principus.

„Lietuvos sąrašo“ įsitikinimu, VRK veiksmai apriboja piliečių, rinkėjų teisę gauti išsamią ir visapusišką informaciją, pažeidžia jų laisvę Seimo rinkimų metu susidaryti savo nuomonę.

2 komentarų

 1. LVAT posėdyje išryškėjo takoskyra tarp VRK ir LS partijos pozicijų. VRK rodo pastangas susiaurintai interpretuoti demokratiją, užtikrinant tik partijų ir kitų pretendentų į atstovaujamąją valdžią lygiateisiškumą pasirenkant su kuo dalyvauti debatuose. VRK sudarė išskirtines sąlygas susitarti, kad tik penkios skaitlingiausios, dabar valdančios partijos (beje savo pačių sprendimu pasiskyrusios sau finansavimą iš biudžeto) kartu dalyvautų keturiose debatų laidose, nedalyvaujant galimiems oponentams. O visų kitų partijų dalyvavimą diskusijose lėmė burtai.
  VRK savaip, susiaurintai interpretuodama teisės aktus, teikia pirmenybę partijoms susitarti ir taip vieningai ginti savo ketinimus likti atstovaujamoje valdžioje. Ignoruojamas faktas, kad susitarime visada dalyvauja dvi ar daugiau pusių ir jis įmanomas, tik kai visos pusės sutaria. Ar valdančios partijos turi noro diskutuoti su rimtais savo oponentais?
  To reikia rinkėjams, o ne partijoms.
  VRK pareiga užtikrinti šią teisę, o susidaro įspūdis, kad ji prisiima rinkimų režisieriaus vaidmenį ir teikia pirmenybę „sisteminėmis“ tapusioms partijoms.
  Pamirštama, kad pagal Konstituciją rinkimų debatai yra ne partijų susitarimas, bet tautos ir kiekvieno piliečio pasiruošimas lygiomis teisėmis apsispręsti ir pasirinkti, susitarti, kas juos atstovaus ateinančią kadenciją.
  Būtina teikti pirmenybė rinkėjų pasirinkimui, o tai neįmanoma be laisvų ir lygiateisių debatų.
  VRK atvirai proteguoja skaitlingąsias partijas, pamiršdama, kad dideliame kūne nebūtinai yra gera galva, o didieji mąstytojai retai turi galingus raumenis. Taip pat yra ir su partijomis. Debatuose yra svarbiausia svarūs argumentai bei teisingi sprendimai bei mokėjimas girdėti ir susitarti.
  Debatai turi vykti taip pat, kaip teismo posėdžiai: kiekviena šalis turi turėti lygias teises pasisakyti, paklausti kitą šalį ir jai atsakyti. Juk rinkimai yra savotiškas teismo posėdis politinėms partijoms, o rinkėjai yra prisiekusieji…
  Kaip paklausi atskirai susirinkusias partijas? Tokie klausimai lieka retoriniai ir debatai neįvyksta.
  Be abejonės, dėl dalyvavimo vienoje debatų laidoje partijos turi turėti teisę susitarti, bendraminčiai turi teisę burtis.
  Bet likusiuose debatuose jie privalo išklausyti ir kitas puses ir atsakyti į jiems keliamus klausimus, priekaištus, kritiką.
  Suprantama, RTV ištekliai yra riboti ir visiems galimiems deriniais neužtenka eterio laiko, todėl likusių debatų dalyvių sudėtį bei vienodą tikimybę diskutuoti turi nulemti burtai.
  VRK konstitucinė pareiga užtikrinti būtent taip plačiai suprantamas lygias teises bei galimybes.
  LVAT sprendimas parodys, kaip jis supranta demokratiją.
  Demokratiją graikai suprasdavo, kaip piliečių valdžią.
  Lietuvoje demokratija dažnai suprantama taip, kad esantys valdžioje piliečius krato, o piliečius krato nuo atstovaujamos valdžios…

  • Andriukas dviratukas

   Apie tai, kad VRK atrinko 5 partijas, kad susitartų, o kitoms draudžia susitarti su jom rašote tik čia?
   Ar rašėte apie šią nelygybę ir teismui?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *