Savivaldos Lietuvoje nėra

Savivaldos dienos proga politologo Antano Kulakausko žinia: SAVIVALDOS LIETUVOJE NĖRA

Spalio 10 – oji laikoma savivaldos diena. Ta proga sveikinimus savo politinėms parapijoms žėrė ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, ir Kauno rajono galva Valerijus Makūnas. Neatsiliko Vilniaus, Šiaulių, svarbių kurortų, Kaišiadorių ir kitų rajonų merai. Bet ar turime tikrą savivaldą?

Istorikas, politologas Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto garbės daktaras Antanas Kulakauskas rėžia: „Pilnavertės savivaldos Lietuvoje nėra. Nei Vilniuje, nei Kaune, nei Klaipėdoje, nei gilioje provincijoje“.
[…]

Šventė, aišku, gerai. Tik ne visai atitinka realijas. Pilnavertės savivaldos Lietuvoje nėra. Nei Vilniuje, nei Kaune, nei Klaipėdoje, nei gilioje provincijoje. Savivalda prasideda nuo bendruomenės, kuri yra suaugusių piliečių visuma konkrečioje teritorijoje. Kuri suvokia interesų bendrumą ir siekia atstovavimo. Aš, pavyzdžiui, gyvenu Pavilnyje. Kas yra Naujosios Vilnios seniūnas – žinau. Žinau, kad dar yra kažkoks seniūnaitis čia. Bet neturiu žalio supratimo – nei kas jis toks, nei ką jis gali. Kiek žmonių pažįsta savo senūnaičius ir jų pagalbą yra bent ką nors išsprendę?
[…]
BET SAVIVALDOS SISTEMĄ BANDYTA DAUG KARTŲ REFORMUOTI.

Taip. Tačiau pati geriausia buvo pradžia iškart po nepriklausomybės atgavimo 1991 metais. Paskui viskas ėjo tik blogyn, kol Konstitucinis Teismas, galų gale, sugalvojo, kad rinkti merus tiesiogiai neteisėta. Į demokratiją vis labiau žiūrima, kaip į kažką pavojingo. <…> Tiesiogiai renkamas meras, ko pageidavo žmonės, ir dabar yra nenušalinamas tarybos sprendimu, nebent padaro nusikaltimą, tačiau pilnavertės vykdomosios valdžios neturi. Ir turime, savivaldos vietoje, komandinę administracinę sistemą, pridengtą „bla bla bla“ apie tą pačią demokratiją. <…> Beje, tas pats galioja ir kitoms sritims, kur reikalinga savivalda. Teoriškai įtvirtinti konstituciniai principai elementariai neveikia. <…> Imkime akademinės laisvės sritį. Antai Vytautas Radžvilas (išmestas iš Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto už politines pažiūras, – red. past.) pareiškė savo poziciją ir jį „pareiškė iš pozicijos“. Tokios tos lietuviškos demokratijos realijos.

Daugiau skaityti čia:https://kaunieciams.lt/savivaldos-dienos-proga-politologo-zinia-savivaldos-lietuvoje-nera/?fbclid=IwAR2XYz1iQT4pW7PCuwmtt2zvCWGBP3bwL63m5SYh2SwswI8nk5JYzm-R-bU


Posted

in

by